Get In Touch

Entrer en contact

General

Général

mailinformation@ckc.ca Telephone 416-675-5511 TelephoneToll-Free 1-855-364-7252 TelephoneFax 416-675-6506 location 200 Ronson Drive
Suite 400
Etobicoke, ON
M9W 5Z9
hoursMonday - Friday
9:00 a.m. - 5:00 p.m. EST We're open right now! Nous sommes ouverts!

Premier Member Toll Free

Membre priviégié - sans frais

Online Registration

Inscription en ligne

Media Contact

contact pour les médias

Event Details

Renaissance Dog Association

http://renaissancedogassociation.weebly.com/

Apr 20, 2019 - Apr 22, 2019

2019-04-20 00:00:01 2019-04-22 11:59:59 America/Toronto Renaissance Dog Association Event All Breed Conformation Show (3), Junior Handling (Conformation) (2), Limited Breed Show Chilliwack, BC V2R 4A7 Renaissance Dog Association administrator@ckc.ca
  • All Breed Conformation Show (3)
  • Junior Handling (Conformation) (2)
  • Limited Breed Show

Address:


Chilliwack, BC
V2R 4A7

Premium Lists & Judging Schedules

  • Renaissance Dog Association - Judging Schedule - Judging Schedule    ( Download )

Conformation

All Breed Conformation Show (190018)
Apr

20

2019-04-20 00:00:01 2019-04-20 11:59:59 America/Toronto - All Breed Conformation Show (190018) All Breed Conformation Show administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Bc Dog Show Services Ltd
151-10090 152Nd Street, Suite 504
Surrey ,BC ,V3R 8X8

(778) 395-3647
Judging Panel:
  • Dr. Francisco Chapa Guajardo (0002296)
    Monterrey N.L., MX
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group II (Hounds)
    Finnish Spitz
    Group IV (Terriers)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Darle M. Heck (0003291)
    Foothills, AB
  • Show Assignments
    Group VII (Herding)
    Australian Cattle Dog
    Australian Kelpie
    Australian Shepherd
    Australian Stumpy Tail Cattle Dog
    Bearded Collie
    Beauceron
    Belgian Shepherd Dog
    Berger Des Pyrenees
    Berger Picard
    Best in Group
    Border Collie
    Briard
    Cardigan Welsh Corgi
    Finnish Laphund
    German Shepherd Dog
    Iceland Sheepdog
    Lancashire Heeler
    MINIATURE AMERICAN SHEPHERD
    Mudi
    Norwegian Buhund
    Old English Sheepdog
    Pembroke Welsh Corgi
    Polish Lowland Sheepdog
    Portuguese Sheepdog
    Puli
    Rough Collie
    Schapendoes
    Shetland Sheepdog
    Smooth Collie
    Spanish Water Dog
    Swedish Vallhund
    Tatra Sheepdog
  • Warren Hudson (0004745)
    Kingston, WA USA
  • Show Assignments
    Group V (Toys)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VI (Non-Sporting)
    Bichon Frise
    Boston Terrier
    Bulldog
    French Bulldog
    Lhasa Apso
    Lowchen
    Miniature Poodle
    Shih Tzu
    Standard Poodle
    Tibetan Spaniel
    Tibetan Terrier
  • Elizabeth Muthard (0006192)
    Bristow, VA USA
  • Show Assignments
    Group II (Hounds)
    Afghan Hound
    American Foxhound
    AZAWAKH
    Basenji
    Basset Hound
    Beagle
    Best in Group
    Black and Tan Coonhound
    Bloodhound
    Borzoi
    Drever
    English Foxhound
    Greyhound
    Harrier
    Ibizan Hound
    Irish Wolfhound
    Miniature Longhaired Dachshund
    Miniature Smooth Dachshund
    Miniature Wirehaired Dachshund
    Norrbottenspets
    Norwegian Elkhound
    Norwegian Lundehund
    Otterhound
    Petit Basset Griffon Vendeen
    Pharaoh Hound
    Rhodesian Ridgeback
    Saluki
    Scottish Deerhound
    Shikoku
    Standard Longhaired Dachshund
    Standard Smooth Dachshund
    Standard Wirehaired Dachshund
    Whippet
    Group VI (Non-Sporting)
    Best in Group
    Chinese Shar-Pei
    Chow Chow
    Dalmatian
    German Pinscher
    Japanese Spitz
    Keeshond
    Miniature American Eskimo Dog
    Miniature Xoloitzcuintli
    Schipperke
    Shiba Inu
    Standard American Eskimo Dog
    Standard Xoloitzcuintli
  • Charles Olvis (0006191)
    Lake Wales, FL USA
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • H Brian Reid (0006359)
    Hampton, NB
  • Show Assignments
    Group III (Working)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VII (Herding)
    Bouvier Des Flandres
All Breed Conformation Show (190019)
Apr

21

2019-04-21 00:00:01 2019-04-21 11:59:59 America/Toronto - All Breed Conformation Show (190019) All Breed Conformation Show administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Bc Dog Show Services Ltd
151-10090 152Nd Street, Suite 504
Surrey ,BC ,V3R 8X8

(778) 395-3647
Judging Panel:
  • Dr. Francisco Chapa Guajardo (0002296)
    Monterrey N.L., MX
  • Show Assignments
    Group V (Toys)
    Best in Group
    Brussels Griffon
    Coton De Tulear
    English Toy Spaniel
    Italian Greyhound
    Miniature Pinscher
    Russkiy Toy
    Toy American Eskimo Dog
    Toy Xoloitzcuintli
    Group VII (Herding)
    Australian Cattle Dog
    Australian Kelpie
    Australian Shepherd
    Australian Stumpy Tail Cattle Dog
    Beauceron
    Belgian Shepherd Dog
    Berger Des Pyrenees
    Berger Picard
    Best in Group
    Border Collie
    Bouvier Des Flandres
    Briard
    Cardigan Welsh Corgi
    Finnish Laphund
    German Shepherd Dog
    Iceland Sheepdog
    Lancashire Heeler
    MINIATURE AMERICAN SHEPHERD
    Mudi
    Norwegian Buhund
    Old English Sheepdog
    Pembroke Welsh Corgi
    Polish Lowland Sheepdog
    Portuguese Sheepdog
    Puli
    Rough Collie
    Schapendoes
    Shetland Sheepdog
    Smooth Collie
    Spanish Water Dog
    Swedish Vallhund
    Tatra Sheepdog
  • Darle M. Heck (0003291)
    Foothills, AB
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group I (Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Vandra Huber (0002864)
    Woodinville, WA USA
  • Show Assignments
    Group V (Toys)
    Affenpinscher
    Cavalier King Charles Spaniel
    Chinese Crested
    Havanese
    Japanese Chin
    Long Coat Chihuahua
    Maltese
    Papillon
    Pekingese
    Pomeranian
    Pug
    Short Coat Chihuahua
    Silky Terrier
    Toy Fox Terrier
    Toy Manchester Terrier
    Toy Poodle
    Yorkshire Terrier
    Group VII (Herding)
    Bearded Collie
  • Warren Hudson (0004745)
    Kingston, WA USA
  • Show Assignments
    Group III (Working)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Elizabeth Muthard (0006192)
    Bristow, VA USA
  • Show Assignments
    Group IV (Terriers)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • H Brian Reid (0006359)
    Hampton, NB
  • Show Assignments
    Group VI (Non-Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Michael J. Woods (0000213)
    Dartmouth, NS
  • Show Assignments
    Group II (Hounds)
    All breeds in Group
    Best in Group
All Breed Conformation Show (190020)
Apr

22

2019-04-22 00:00:01 2019-04-22 11:59:59 America/Toronto - All Breed Conformation Show (190020) All Breed Conformation Show administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Bc Dog Show Services Ltd
151-10090 152Nd Street, Suite 504
Surrey ,BC ,V3R 8X8

(778) 395-3647
Judging Panel:
  • Dr. Francisco Chapa Guajardo (0002296)
    Monterrey N.L., MX
  • Show Assignments
    Group II (Hounds)
    Afghan Hound
    American Foxhound
    AZAWAKH
    Basenji
    Basset Hound
    Beagle
    Best in Group
    Black and Tan Coonhound
    Bloodhound
    Borzoi
    Drever
    English Foxhound
    Greyhound
    Harrier
    Ibizan Hound
    Irish Wolfhound
    Norrbottenspets
    Norwegian Elkhound
    Norwegian Lundehund
    Otterhound
    Petit Basset Griffon Vendeen
    Pharaoh Hound
    Rhodesian Ridgeback
    Saluki
    Scottish Deerhound
    Shikoku
    Whippet
    Group VI (Non-Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Darle M. Heck (0003291)
    Foothills, AB
  • Show Assignments
    Group V (Toys)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Karsten Kaemling (0003053)
    Vancouver, BC
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group II (Hounds)
    Finnish Spitz
    Miniature Longhaired Dachshund
    Miniature Smooth Dachshund
    Miniature Wirehaired Dachshund
    Standard Longhaired Dachshund
    Standard Smooth Dachshund
    Standard Wirehaired Dachshund
    Group IV (Terriers)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VII (Herding)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Elizabeth Muthard (0006192)
    Bristow, VA USA
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group III (Working)
    Boxer
  • Charles Olvis (0006191)
    Lake Wales, FL USA
  • Show Assignments
    Group III (Working)
    Akita
    Alaskan Malamute
    Anatolian Shepherd Dog
    Bernese Mountain Dog
    Best in Group
    Black Russian Terrier
    Bullmastiff
    Canaan Dog
    Canadian Eskimo Dog
    Cane Corso
    Doberman Pinscher
    Dogue de Bordeaux
    Entlebucher Mountain Dog
    Eurasier
    Giant Schnauzer
    Great Dane
    Great Pyrenees
    Greater Swiss Mountain Dog
    Greenland Dog
    Hovawart
    Karelian Bear Dog
    Komondor
    Kuvasz
    Leonberger
    Mastiff
    Neapolitan Mastiff
    Newfoundland
    Portuguese Water Dog
    Rottweiler
    Saint Bernard
    Samoyed
    Siberian Husky
    Standard Schnauzer
    Tibetan Mastiff
Junior Handling (Conformation) (190021)
Apr

21

2019-04-21 00:00:01 2019-04-21 11:59:59 America/Toronto - Junior Handling (Conformation) (190021) Junior Handling (Conformation) administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Bc Dog Show Services Ltd
151-10090 152Nd Street, Suite 504
Surrey ,BC ,V3R 8X8

(778) 395-3647
Junior Handling (Conformation) (192226)
Apr

21

Indoor
2019-04-21 00:00:01 2019-04-21 11:59:59 America/Toronto - Junior Handling (Conformation) (192226) Indoor Junior Handling (Conformation) administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Bc Dog Show Services Ltd
151-10090 152Nd Street, Suite 504
Surrey ,BC ,V3R 8X8

(778) 395-3647
Comment:
Zone Finals
Limited Breed Show (190522)
Apr

20

Indoor
2019-04-20 00:00:01 2019-04-20 11:59:59 America/Toronto - Limited Breed Show (190522) Indoor Limited Breed Show administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Bc Dog Show Services Ltd
151-10090 152Nd Street, Suite 504
Surrey ,BC ,V3R 8X8

(778) 395-3647
Comment:
Cancelled