Get In Touch

Entrer en contact

General

Général

mailinformation@ckc.ca Telephone 416-675-5511 TelephoneToll-Free 1-855-364-7252 TelephoneFax 416-675-6506 location 200 Ronson Drive
Suite 400
Etobicoke, ON
M9W 5Z9
hoursMonday - Friday
9:00 a.m. - 5:00 p.m. EST We're open right now! Nous sommes ouverts!

Premier Member Toll Free

Membre priviégié - sans frais

Online Registration

Inscription en ligne

Media Contact

contact pour les médias

Event Details

Dartmouth Kennel Club

May 11, 2019 - May 12, 2019

2019-05-11 00:00:01 2019-05-12 11:59:59 America/Toronto Dartmouth Kennel Club Event All Breed Rally Obedience Trial (2), Junior Handling (Conformation), Junior Handling (Obedience), Multiple Shows On Same Date (4), Obedience Trial (2) Dartmouth, NS B2W 6C6 Dartmouth Kennel Club administrator@ckc.ca
  • All Breed Rally Obedience Trial (2)
  • Junior Handling (Conformation)
  • Junior Handling (Obedience)
  • Multiple Shows On Same Date (4)
  • Obedience Trial (2)

Address:


Dartmouth, NS
B2W 6C6

Premium Lists & Judging Schedules

  • Dartmouth Kennel Club - Judging Schedule - Judging Schedule    ( Download )

Conformation

Junior Handling (Conformation) (191672)
May

11

Indoor
2019-05-11 00:00:01 2019-05-11 11:59:59 America/Toronto - Junior Handling (Conformation) (191672) Indoor Junior Handling (Conformation) administrator@ckc.ca
Event Secretary:
John W Macdonald
24 Carrie Cres
Beaver Bank ,NS ,B4G 1B2
cuordha@ns.sympatico.ca
(902) 865-8383
Multiple Shows On Same Date (191668)
May

11

Indoor
2019-05-11 00:00:01 2019-05-11 11:59:59 America/Toronto - Multiple Shows On Same Date (191668) Indoor Multiple Shows On Same Date administrator@ckc.ca
Event Secretary:
John W Macdonald
24 Carrie Cres
Beaver Bank ,NS ,B4G 1B2
cuordha@ns.sympatico.ca
(902) 865-8383
Judging Panel:
  • Thomas Alexander (0001709)
    Dugald, MB
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group II (Hounds)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group IV (Terriers)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VI (Non-Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VII (Herding)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Patricia J Taylor (0000467)
    Headingley, MB
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group III (Working)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group V (Toys)
    All breeds in Group
    Best in Group
Comment:
175 Dogs/Sh *(Sac)
Multiple Shows On Same Date (191669)
May

11

Indoor
2019-05-11 00:00:01 2019-05-11 11:59:59 America/Toronto - Multiple Shows On Same Date (191669) Indoor Multiple Shows On Same Date administrator@ckc.ca
Event Secretary:
John W Macdonald
24 Carrie Cres
Beaver Bank ,NS ,B4G 1B2
cuordha@ns.sympatico.ca
(902) 865-8383
Judging Panel:
  • Thomas Alexander (0001709)
    Dugald, MB
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group III (Working)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group V (Toys)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Mary F. Spinelli (0004599)
    Dartmouth, NS
  • Show Assignments
    Group IV (Terriers)
    Glen Of Imaal Terrier (P)
    Manchester Terrier (P)
    Miniature Schnauzer
    Norfolk Terrier (P)
    Norwich Terrier (P)
    Parson Russell Terrier (P)
    Rat Terrier (P)
    Russell Terrier (P)
    Scottish Terrier (P)
    Sealyham Terrier (P)
    Skye Terrier (P)
    Soft-Coated Wheaten Terrier (P)
    Staffordshire Bull Terrier (P)
    Welsh Terrier (P)
    West Highland White Terrier (P)
  • Patricia J Taylor (0000467)
    Headingley, MB
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group II (Hounds)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group IV (Terriers)
    Airedale Terrier
    American Staffordshire Terrier
    Australian Terrier
    Bedlington Terrier
    Best in Group
    Border Terrier
    Bull Terrier
    Cairn Terrier
    Cesky Terrier
    Dandie Dinmont Terrier
    Irish Terrier
    Kerry Blue Terrier
    Lakeland Terrier
    Miniature Bull Terrier
    Smooth Fox Terrier
    Wire Fox Terrier
    Group VI (Non-Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VII (Herding)
    All breeds in Group
    Best in Group
Multiple Shows On Same Date (191670)
May

12

Indoor
2019-05-12 00:00:01 2019-05-12 11:59:59 America/Toronto - Multiple Shows On Same Date (191670) Indoor Multiple Shows On Same Date administrator@ckc.ca
Event Secretary:
John W Macdonald
24 Carrie Cres
Beaver Bank ,NS ,B4G 1B2
cuordha@ns.sympatico.ca
(902) 865-8383
Judging Panel:
  • Peter D. Laventhall-Wolfish (0006962)
    Toronto, ON
  • Show Assignments
    Group V (Toys)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Deirdre C. Mckinnon (0000417)
    New Haven, PE
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group III (Working)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Judith D. Taylor (0003163)
    Cambridge, ON
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group II (Hounds)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group IV (Terriers)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VI (Non-Sporting)
    Best in Group (P)
    Bichon Frise (P)
    Boston Terrier (P)
    Bulldog (P)
    Chinese Shar-Pei (P)
    Chow Chow (P)
    Dalmatian (P)
    French Bulldog (P)
    German Pinscher (P)
    Japanese Spitz (P)
    Keeshond (P)
    Lhasa Apso (P)
    Lowchen (P)
    Miniature American Eskimo Dog
    Miniature Poodle
    Miniature Xoloitzcuintli
    Schipperke (P)
    Shiba Inu (P)
    Shih Tzu (P)
    Standard American Eskimo Dog
    Standard Poodle
    Standard Xoloitzcuintli
    Tibetan Spaniel (P)
    Tibetan Terrier (P)
    Group VII (Herding)
    All breeds in Group
    Best in Group
Multiple Shows On Same Date (191671)
May

12

Indoor
2019-05-12 00:00:01 2019-05-12 11:59:59 America/Toronto - Multiple Shows On Same Date (191671) Indoor Multiple Shows On Same Date administrator@ckc.ca
Event Secretary:
John W Macdonald
24 Carrie Cres
Beaver Bank ,NS ,B4G 1B2
cuordha@ns.sympatico.ca
(902) 865-8383
Judging Panel:
  • Peter D. Laventhall-Wolfish (0006962)
    Toronto, ON
  • Show Assignments
    Group III (Working)
    Akita
    Alaskan Malamute
    Anatolian Shepherd Dog
    Bernese Mountain Dog
    Best in Group (P)
    Black Russian Terrier
    Boxer
    Bullmastiff
    Canaan Dog
    Canadian Eskimo Dog
    Cane Corso
    Doberman Pinscher
    Dogue de Bordeaux
    Entlebucher Mountain Dog
    Eurasier
    Giant Schnauzer (P)
    Great Dane
    Great Pyrenees
    Greater Swiss Mountain Dog
    Greenland Dog (P)
    Hovawart (P)
    Karelian Bear Dog (P)
    Komondor (P)
    Kuvasz (P)
    Leonberger (P)
    Mastiff (P)
    Neapolitan Mastiff (P)
    Newfoundland (P)
    Portuguese Water Dog (P)
    Rottweiler (P)
    Saint Bernard (P)
    Samoyed (P)
    Siberian Husky (P)
    Standard Schnauzer (P)
    Tibetan Mastiff (P)
  • Deirdre C. Mckinnon (0000417)
    New Haven, PE
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group II (Hounds)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group IV (Terriers)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VI (Non-Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VII (Herding)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Judith D. Taylor (0003163)
    Cambridge, ON
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group V (Toys)
    All breeds in Group
    Best in Group

Obedience

Junior Handling (Obedience) (191673)
May

12

Indoor
2019-05-12 00:00:01 2019-05-12 11:59:59 America/Toronto - Junior Handling (Obedience) (191673) Indoor Junior Handling (Obedience) administrator@ckc.ca
Event Secretary:
John W Macdonald
24 Carrie Cres
Beaver Bank ,NS ,B4G 1B2
cuordha@ns.sympatico.ca
(902) 865-8383
Obedience Trial (191674)
May

11

Indoor
2019-05-11 00:00:01 2019-05-11 11:59:59 America/Toronto - Obedience Trial (191674) Indoor Obedience Trial administrator@ckc.ca
Event Secretary:
John W Macdonald
24 Carrie Cres
Beaver Bank ,NS ,B4G 1B2
cuordha@ns.sympatico.ca
(902) 865-8383
Judging Panel:
Obedience Trial (191675)
May

12

Indoor
2019-05-12 00:00:01 2019-05-12 11:59:59 America/Toronto - Obedience Trial (191675) Indoor Obedience Trial administrator@ckc.ca
Event Secretary:
John W Macdonald
24 Carrie Cres
Beaver Bank ,NS ,B4G 1B2
cuordha@ns.sympatico.ca
(902) 865-8383
Judging Panel:

Rally Obedience

All Breed Rally Obedience Trial (191676)
May

11

Indoor
2019-05-11 00:00:01 2019-05-11 11:59:59 America/Toronto - All Breed Rally Obedience Trial (191676) Indoor All Breed Rally Obedience Trial administrator@ckc.ca
Event Secretary:
John W Macdonald
24 Carrie Cres
Beaver Bank ,NS ,B4G 1B2
cuordha@ns.sympatico.ca
(902) 865-8383
Judging Panel:
  • Karen Macfarlane (0008389)
    Bedford, NS
  • Show Assignments
    Rally Advanced A
    Rally Advanced B
    Rally Excellent A
    Rally Excellent B
    Rally Intermediate
    Rally Master
    Rally Novice A
    Rally Novice B
All Breed Rally Obedience Trial (191677)
May

12

Indoor
2019-05-12 00:00:01 2019-05-12 11:59:59 America/Toronto - All Breed Rally Obedience Trial (191677) Indoor All Breed Rally Obedience Trial administrator@ckc.ca
Event Secretary:
John W Macdonald
24 Carrie Cres
Beaver Bank ,NS ,B4G 1B2
cuordha@ns.sympatico.ca
(902) 865-8383
Judging Panel:
  • Karen Macfarlane (0008389)
    Bedford, NS
  • Show Assignments
    Rally Advanced A
    Rally Advanced B
    Rally Excellent A
    Rally Excellent B
    Rally Intermediate
    Rally Master
    Rally Novice A
    Rally Novice B