Get In Touch

Entrer en contact

General

Général

mailinformation@ckc.ca Telephone 416-675-5511 TelephoneToll-Free 1-855-364-7252 TelephoneFax 416-675-6506 location 200 Ronson Drive
Suite 400
Etobicoke, ON
M9W 5Z9
hoursMonday - Friday
9:00 a.m. - 5:00 p.m. EST We're open right now! Nous sommes ouverts!

Premier Member Toll Free

Membre priviégié - sans frais

Online Registration

Inscription en ligne

Media Contact

contact pour les médias

Event Details

Hochelaga Kennel Club/Club Canin Hochelaga

May 17, 2019 - May 19, 2019

2019-05-17 00:00:01 2019-05-19 11:59:59 America/Toronto Hochelaga Kennel Club/Club Canin Hochelaga Event All Breed Conformation Show (2), Junior Handling (Conformation), Multiple Shows On Same Date (2) St-Lazare, QC J7T 3B4 Hochelaga Kennel Club/Club Canin Hochelaga administrator@ckc.ca
  • All Breed Conformation Show (2)
  • Junior Handling (Conformation)
  • Multiple Shows On Same Date (2)

Address:


St-Lazare, QC
J7T 3B4

Premium Lists & Judging Schedules

  • Hochelaga Kennel Club/Club Canin Hochelaga - Premium List - Premium List    ( Download )
  • Hochelaga Kennel Club/Club Canin Hochelaga - Judging Schedule - Judging Schedule    ( Download )

Conformation

All Breed Conformation Show (192174)
May

18

Indoor
2019-05-18 00:00:01 2019-05-18 11:59:59 America/Toronto - All Breed Conformation Show (192174) Indoor All Breed Conformation Show administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Diana Edwards
1562 Route 203
Howick ,QC ,J0S 1G0
diana@dess.ca
(450) 825-2824
Judging Panel:
  • Wendy Anderson (0007115)
    St.John's, NL
  • Show Assignments
    Group V (Toys)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VI (Non-Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Jean-Christophe Boulinguez (0008728)
    Québec, QC
  • Show Assignments
    Group II (Hounds)
    Afghan Hound (P)
    Basenji (P)
    Borzoi (P)
    Drever (P)
    Finnish Spitz (P)
    Greyhound (P)
    Ibizan Hound (P)
    Irish Wolfhound (P)
    Norrbottenspets (P)
    Norwegian Elkhound (P)
    Norwegian Lundehund (P)
    Pharaoh Hound (P)
    Rhodesian Ridgeback (P)
    Saluki (P)
    Scottish Deerhound (P)
    Whippet (P)
  • Sylvie Miron (0008805)
    Ste Anne Des Lacs, QC
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    American Water Spaniel (P)
    Barbet (P)
    Blue Picardy Spaniel (P)
    Braque français (P)
    Clumber Spaniel (P)
    Curly-Coated Retriever (P)
    English Setter (P)
    Flat-Coated Retriever (P)
    German Longhaired Pointer (P)
    German Shorthaired Pointer (P)
    German Wirehaired Pointer (P)
    Gordon Setter (P)
    Irish Red & White Setter (P)
    Irish Setter (P)
    Labrador Retriever (P)
    Pointer (P)
    Pudelpointer (P)
  • Lucie Paradis (0004073)
    Lévis, QC
  • Show Assignments
    Group III (Working)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Judith D. Taylor (0003163)
    Cambridge, ON
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group I (Sporting)
    American Cocker Spaniel
    Best in Group
    Braque D'Auvergne
    Brittany Spaniel
    Chesapeake Bay Retriever
    English Cocker Spaniel
    English Springer Spaniel
    Field Spaniel
    French Spaniel
    Golden Retriever
    Irish Water Spaniel
    Kleiner Münsterländer
    Lagotto Romagnolo
    Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    Smooth-Haired Vizsla
    Spinone Italiano
    Sussex Spaniel
    Weimaraner
    Welsh Springer Spaniel
    Wirehaired Pointing Griffon
    Wirehaired Vizsla
    Group II (Hounds)
    American Foxhound
    AZAWAKH
    Basset Hound
    Beagle
    Best in Group
    Black and Tan Coonhound
    Bloodhound
    English Foxhound
    Harrier
    Miniature Longhaired Dachshund
    Miniature Smooth Dachshund
    Miniature Wirehaired Dachshund
    Otterhound
    Petit Basset Griffon Vendeen
    Shikoku
    Standard Longhaired Dachshund
    Standard Smooth Dachshund
    Standard Wirehaired Dachshund
    Group IV (Terriers)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VII (Herding)
    All breeds in Group
    Best in Group
All Breed Conformation Show (192175)
May

19

Indoor
2019-05-19 00:00:01 2019-05-19 11:59:59 America/Toronto - All Breed Conformation Show (192175) Indoor All Breed Conformation Show administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Diana Edwards
1562 Route 203
Howick ,QC ,J0S 1G0
diana@dess.ca
(450) 825-2824
Judging Panel:
  • Wendy Anderson (0007115)
    St.John's, NL
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group II (Hounds)
    Afghan Hound
    American Foxhound (P)
    AZAWAKH (P)
    Basenji
    Basset Hound
    Beagle
    Best in Group (P)
    Black and Tan Coonhound
    Bloodhound
    Borzoi
    Drever
    English Foxhound (P)
    Finnish Spitz
    Greyhound (P)
    Harrier (P)
    Ibizan Hound (P)
    Irish Wolfhound (P)
    Miniature Longhaired Dachshund
    Miniature Smooth Dachshund
    Miniature Wirehaired Dachshund
    Norrbottenspets (P)
    Norwegian Elkhound (P)
    Norwegian Lundehund (P)
    Otterhound (P)
    Petit Basset Griffon Vendeen (P)
    Pharaoh Hound (P)
    Rhodesian Ridgeback (P)
    Saluki (P)
    Scottish Deerhound
    Shikoku (P)
    Standard Longhaired Dachshund
    Standard Smooth Dachshund
    Standard Wirehaired Dachshund
    Whippet (P)
    Group IV (Terriers)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Lucie Paradis (0004073)
    Lévis, QC
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    American Cocker Spaniel
    American Water Spaniel
    Barbet
    Best in Group
    Blue Picardy Spaniel
    Braque D'Auvergne
    Braque français
    Brittany Spaniel
    Chesapeake Bay Retriever
    Clumber Spaniel
    Curly-Coated Retriever
    English Cocker Spaniel
    English Springer Spaniel
    Field Spaniel
    Flat-Coated Retriever
    French Spaniel
    German Longhaired Pointer
    German Shorthaired Pointer
    German Wirehaired Pointer
    Golden Retriever
    Gordon Setter
    Irish Red & White Setter
    Irish Setter
    Irish Water Spaniel
    Kleiner Münsterländer
    Labrador Retriever
    Lagotto Romagnolo
    Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    Pointer
    Pudelpointer
    Smooth-Haired Vizsla
    Spinone Italiano
    Sussex Spaniel
    Weimaraner
    Welsh Springer Spaniel
    Wirehaired Pointing Griffon
    Wirehaired Vizsla
    Group VII (Herding)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Judith D. Taylor (0003163)
    Cambridge, ON
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    English Setter
    Group III (Working)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group V (Toys)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VI (Non-Sporting)
    Best in Group (P)
    Bichon Frise (P)
    Boston Terrier (P)
    Bulldog (P)
    Chinese Shar-Pei (P)
    Chow Chow (P)
    Dalmatian (P)
    French Bulldog (P)
    German Pinscher (P)
    JAPANESE AKITA
    Japanese Spitz (P)
    Keeshond (P)
    Lhasa Apso (P)
    Lowchen (P)
    Miniature American Eskimo Dog
    Miniature Poodle
    Miniature Xoloitzcuintli
    Schipperke (P)
    Shiba Inu (P)
    Shih Tzu (P)
    Standard American Eskimo Dog
    Standard Poodle
    Standard Xoloitzcuintli
    Tibetan Spaniel (P)
    Tibetan Terrier (P)
Junior Handling (Conformation) (192176)
May

19

Indoor
2019-05-19 00:00:01 2019-05-19 11:59:59 America/Toronto - Junior Handling (Conformation) (192176) Indoor Junior Handling (Conformation) administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Diana Edwards
1562 Route 203
Howick ,QC ,J0S 1G0
diana@dess.ca
(450) 825-2824
Multiple Shows On Same Date (192172)
May

17

Indoor
2019-05-17 00:00:01 2019-05-17 11:59:59 America/Toronto - Multiple Shows On Same Date (192172) Indoor Multiple Shows On Same Date administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Diana Edwards
1562 Route 203
Howick ,QC ,J0S 1G0
diana@dess.ca
(450) 825-2824
Judging Panel:
  • Judith D. Byrne (0001770)
    Quispamsis, NB
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group I (Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group II (Hounds)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group III (Working)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • William J. Byrne (0003008)
    Quispamsis, NB
  • Show Assignments
    Group IV (Terriers)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group V (Toys)
    Affenpinscher
    Best in Group
    Cavalier King Charles Spaniel
    Chinese Crested
    English Toy Spaniel
    Japanese Chin
    Long Coat Chihuahua
    Miniature Pinscher
    Papillon
    Pekingese
    Pomeranian
    Russkiy Toy
    Short Coat Chihuahua
    Silky Terrier
    Toy American Eskimo Dog
    Toy Fox Terrier
    Toy Poodle
    Toy Xoloitzcuintli
    Group VI (Non-Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VII (Herding)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Jean G Tremblay (0001733)
    Stoney Point, ON
  • Show Assignments
    Group V (Toys)
    Brussels Griffon (P)
    Coton De Tulear (P)
    Havanese (P)
    Italian Greyhound
    Maltese (P)
    Pug (P)
    Toy Manchester Terrier (P)
    Yorkshire Terrier (P)
Comment:
(200/Show)
Multiple Shows On Same Date (192173)
May

17

Indoor
2019-05-17 00:00:01 2019-05-17 11:59:59 America/Toronto - Multiple Shows On Same Date (192173) Indoor Multiple Shows On Same Date administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Diana Edwards
1562 Route 203
Howick ,QC ,J0S 1G0
diana@dess.ca
(450) 825-2824
Judging Panel:
  • Judith D. Byrne (0001770)
    Quispamsis, NB
  • Show Assignments
    Group V (Toys)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VII (Herding)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • William J. Byrne (0003008)
    Quispamsis, NB
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group II (Hounds)
    Afghan Hound
    AZAWAKH
    Basenji
    Basset Hound
    Beagle
    Best in Group
    Black and Tan Coonhound
    Bloodhound
    Borzoi
    Drever
    Finnish Spitz
    Miniature Longhaired Dachshund
    Miniature Smooth Dachshund
    Miniature Wirehaired Dachshund
    Scottish Deerhound
    Standard Longhaired Dachshund
    Standard Smooth Dachshund
    Standard Wirehaired Dachshund
    Group III (Working)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Lucie Paradis (0004073)
    Lévis, QC
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group II (Hounds)
    American Foxhound
    English Foxhound
    Greyhound
    Harrier
    Ibizan Hound
    Irish Wolfhound
    Norrbottenspets
    Norwegian Elkhound
    Norwegian Lundehund
    Otterhound
    Petit Basset Griffon Vendeen
    Pharaoh Hound
    Rhodesian Ridgeback
    Saluki
    Shikoku
    Whippet
    Group IV (Terriers)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VI (Non-Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group