Get In Touch

Entrer en contact

General

Général

mailinformation@ckc.ca Telephone 416-675-5511 TelephoneToll-Free 1-855-364-7252 TelephoneFax 416-675-6506 location 200 Ronson Drive
Suite 400
Etobicoke, ON
M9W 5Z9
hoursMonday - Friday
9:00 a.m. - 5:00 p.m. EST We're open right now! Nous sommes ouverts!

Premier Member Toll Free

Adhésion Plus – sans frais

Online Registration

Inscription en ligne

CKC Store

Bureau des commandes

Media Contact

Personne-ressource pour les médias

Contact for Sponsors and Partnerships

Personne-ressource pour les commanditaires et partenariats

Event Details

Elora Gorge Kennel Club

http://www.eloragorgekennelclub.com

Dec 27, 2018 - Dec 29, 2018

2018-12-27 00:00:01 2018-12-29 11:59:59 America/Toronto Elora Gorge Kennel Club Event All Breed Conformation Show (3), Junior Handling (Conformation) (3) Kitchener, ON N2B 3X7 Elora Gorge Kennel Club administrator@ckc.ca
  • All Breed Conformation Show (3)
  • Junior Handling (Conformation) (3)

Address:


Kitchener, ON
N2B 3X7

Conformation

All Breed Conformation Show (183658)
Dec

27

Indoor
2018-12-27 00:00:01 2018-12-27 11:59:59 America/Toronto - All Breed Conformation Show (183658) Indoor All Breed Conformation Show administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Classic Show Services
P.O. Box 100
Fort Langley ,BC ,V1M 2R4
sandik@classicshowservices.ca
(604) 845-9510
Judging Panel:
  • Wendy Anderson (0007115)
    St.John's, NL
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group II (Hounds)
    Afghan Hound (P)
    Basenji (P)
    Basset Hound (P)
    Beagle (P)
    Black and Tan Coonhound (P)
    Bloodhound (P)
    Borzoi (P)
    Drever (P)
    Finnish Spitz (P)
    Miniature Longhaired Dachshund (P)
    Miniature Smooth Dachshund (P)
    Miniature Wirehaired Dachshund (P)
    Scottish Deerhound (P)
    Standard Longhaired Dachshund (P)
    Standard Smooth Dachshund (P)
    Standard Wirehaired Dachshund (P)
    Group IV (Terriers)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Lee Steeves (0005904)
    Belnan, NS
  • Show Assignments
    Group III (Working)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group V (Toys)
    Miniature Pinscher
    Papillon
    Pekingese
    Pomeranian
    Pug
    Russkiy Toy
    Silky Terrier
    Toy Fox Terrier
    Toy Manchester Terrier
    Toy Poodle
    Toy Xoloitzcuintli
    Yorkshire Terrier
    Group VI (Non-Sporting)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Geraldine R. Taylor (0000194)
    Cooks Creek, MB
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    Barbet
    Chesapeake Bay Retriever
    Curly-Coated Retriever
    Flat-Coated Retriever
    Golden Retriever
    Labrador Retriever
    Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    Group II (Hounds)
    American Foxhound
    Best in Group
    English Foxhound
    Greyhound
    Harrier
    Ibizan Hound
    Irish Wolfhound
    Norrbottenspets
    Norwegian Elkhound
    Norwegian Lundehund
    Otterhound
    Petit Basset Griffon Vendeen
    Pharaoh Hound
    Rhodesian Ridgeback
    Saluki
    Shikoku
    Whippet
    Group V (Toys)
    Affenpinscher
    Best in Group
    Brussels Griffon
    Cavalier King Charles Spaniel
    Chinese Crested
    Coton De Tulear
    English Toy Spaniel
    Havanese
    Italian Greyhound
    Japanese Chin
    Long Coat Chihuahua
    Maltese
    Short Coat Chihuahua
    Toy American Eskimo Dog
  • Brenda J. Wilson (0005952)
    Qualicum Bay, BC
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    American Cocker Spaniel
    American Water Spaniel
    Best in Group
    Blue Picardy Spaniel
    Braque D'Auvergne
    Braque français
    Brittany Spaniel
    Clumber Spaniel
    English Cocker Spaniel
    English Setter
    English Springer Spaniel
    Field Spaniel
    French Spaniel
    German Longhaired Pointer
    German Shorthaired Pointer
    German Wirehaired Pointer
    Gordon Setter
    Irish Red & White Setter
    Irish Setter
    Irish Water Spaniel
    Kleiner Münsterländer
    Lagotto Romagnolo
    Pointer
    Pudelpointer
    Smooth-Haired Vizsla
    Spinone Italiano
    Sussex Spaniel
    Weimaraner
    Welsh Springer Spaniel
    Wirehaired Pointing Griffon
    Wirehaired Vizsla
    Group VII (Herding)
    Australian Cattle Dog
    Australian Kelpie
    Australian Shepherd
    Australian Stumpy Tail Cattle Dog
    Bearded Collie
    Beauceron (P)
    Belgian Shepherd Dog
    Berger Des Pyrenees
    Berger Picard
    Best in Group (P)
    Border Collie
    Bouvier Des Flandres
    Briard
    Cardigan Welsh Corgi (P)
    Finnish Laphund
    German Shepherd Dog
    Iceland Sheepdog
    Lancashire Heeler (P)
    MINIATURE AMERICAN SHEPHERD (P)
    Mudi (P)
    Norwegian Buhund (P)
    Old English Sheepdog (P)
    Pembroke Welsh Corgi (P)
    Polish Lowland Sheepdog (P)
    Portuguese Sheepdog (P)
    Puli (P)
    Rough Collie (P)
    Schapendoes
    Shetland Sheepdog (P)
    Smooth Collie (P)
    Spanish Water Dog
    Swedish Vallhund (P)
    Tatra Sheepdog (P)
All Breed Conformation Show (183659)
Dec

28

Indoor
2018-12-28 00:00:01 2018-12-28 11:59:59 America/Toronto - All Breed Conformation Show (183659) Indoor All Breed Conformation Show administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Classic Show Services
P.O. Box 100
Fort Langley ,BC ,V1M 2R4
sandik@classicshowservices.ca
(604) 845-9510
Judging Panel:
  • Wendy Anderson (0007115)
    St.John's, NL
  • Show Assignments
    Group V (Toys)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Wendy Maisey (0002917)
    Calgary, AB
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group II (Hounds)
    American Foxhound
    Best in Group
    English Foxhound
    Greyhound
    Harrier
    Ibizan Hound
    Irish Wolfhound
    Norrbottenspets
    Norwegian Elkhound
    Norwegian Lundehund
    Otterhound
    Petit Basset Griffon Vendeen
    Pharaoh Hound
    Rhodesian Ridgeback
    Saluki
    Shikoku
    Whippet
    Group VI (Non-Sporting)
    Best in Group
    Keeshond
    Lhasa Apso
    Lowchen
    Miniature Poodle
    Miniature Xoloitzcuintli
    Schipperke
    Shiba Inu
    Shih Tzu
    Standard Poodle
    Standard Xoloitzcuintli
    Tibetan Spaniel
    Tibetan Terrier
    Group VII (Herding)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Lee Steeves (0005904)
    Belnan, NS
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    Barbet
    Chesapeake Bay Retriever
    Curly-Coated Retriever
    Flat-Coated Retriever
    Golden Retriever
    Labrador Retriever
    Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    Group IV (Terriers)
    All breeds in Group
    Best in Group
  • Geraldine R. Taylor (0000194)
    Cooks Creek, MB
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    American Cocker Spaniel
    American Water Spaniel
    Best in Group
    Blue Picardy Spaniel
    Braque D'Auvergne
    Braque français
    Brittany Spaniel
    Clumber Spaniel
    English Cocker Spaniel
    English Setter
    English Springer Spaniel
    Field Spaniel
    French Spaniel
    German Longhaired Pointer
    German Shorthaired Pointer
    German Wirehaired Pointer
    Gordon Setter
    Irish Red & White Setter
    Irish Setter
    Irish Water Spaniel
    Kleiner Münsterländer
    Lagotto Romagnolo
    Pointer
    Pudelpointer
    Smooth-Haired Vizsla
    Spinone Italiano
    Sussex Spaniel
    Weimaraner
    Welsh Springer Spaniel
    Wirehaired Pointing Griffon
    Wirehaired Vizsla
    Group II (Hounds)
    Afghan Hound
    Basenji
    Basset Hound
    Beagle
    Black and Tan Coonhound
    Bloodhound
    Borzoi
    Drever
    Finnish Spitz
    Miniature Longhaired Dachshund
    Miniature Smooth Dachshund
    Miniature Wirehaired Dachshund
    Scottish Deerhound
    Standard Longhaired Dachshund
    Standard Smooth Dachshund
    Standard Wirehaired Dachshund
    Group VI (Non-Sporting)
    Bichon Frise
    Boston Terrier
    Bulldog
    Chinese Shar-Pei
    Chow Chow
    Dalmatian
    French Bulldog
    German Pinscher
    Japanese Spitz
    Miniature American Eskimo Dog
    Standard American Eskimo Dog
  • Brenda J. Wilson (0005952)
    Qualicum Bay, BC
  • Show Assignments
    Group III (Working)
    All breeds in Group
    Best in Group
All Breed Conformation Show (183660)
Dec

29

Indoor
2018-12-29 00:00:01 2018-12-29 11:59:59 America/Toronto - All Breed Conformation Show (183660) Indoor All Breed Conformation Show administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Classic Show Services
P.O. Box 100
Fort Langley ,BC ,V1M 2R4
sandik@classicshowservices.ca
(604) 845-9510
Judging Panel:
  • Karen D. Day (0001174)
    Medicine Hat, AB
  • Show Assignments
    Group V (Toys)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VI (Non-Sporting)
    Best in Group (P)
    Bichon Frise (P)
    Boston Terrier (P)
    Bulldog (P)
    Chinese Shar-Pei
    Chow Chow (P)
    Dalmatian (P)
    French Bulldog (P)
    German Pinscher (P)
    Japanese Spitz (P)
    Keeshond (P)
    Lhasa Apso
    Lowchen
    Miniature American Eskimo Dog
    Miniature Poodle
    Miniature Xoloitzcuintli
    Schipperke
    Shiba Inu
    Shih Tzu
    Standard American Eskimo Dog
    Standard Poodle
    Standard Xoloitzcuintli
    Tibetan Spaniel
    Tibetan Terrier
  • Wendy Maisey (0002917)
    Calgary, AB
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    Best in Group
    Braque D'Auvergne
    Braque français
    Curly-Coated Retriever
    Flat-Coated Retriever
    German Longhaired Pointer
    German Shorthaired Pointer
    German Wirehaired Pointer
    Golden Retriever
    Kleiner Münsterländer
    Labrador Retriever
    Lagotto Romagnolo
    Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    Pointer
    Pudelpointer
    Wirehaired Pointing Griffon
    Group III (Working)
    Giant Schnauzer
    Saint Bernard
    Samoyed
    Siberian Husky
    Standard Schnauzer
    Tibetan Mastiff
    Group IV (Terriers)
    Best in Group
    Glen Of Imaal Terrier
    Manchester Terrier
    Miniature Schnauzer
    Norfolk Terrier
    Norwich Terrier
    Parson Russell Terrier
    Rat Terrier
    Russell Terrier
    Scottish Terrier
    Sealyham Terrier
    Skye Terrier
    Soft-Coated Wheaten Terrier
    Staffordshire Bull Terrier
    Welsh Terrier
    West Highland White Terrier
  • Mary F. Spinelli (0004599)
    Dartmouth, NS
  • Show Assignments
    Group I (Sporting)
    Barbet
    Chesapeake Bay Retriever
    Group III (Working)
    Akita
    Alaskan Malamute
    Anatolian Shepherd Dog
    Bernese Mountain Dog
    Best in Group
    Black Russian Terrier
    Boxer
    Bullmastiff
    Canaan Dog
    Canadian Eskimo Dog
    Cane Corso
    Doberman Pinscher
    Dogue de Bordeaux
    Entlebucher Mountain Dog
    Eurasier
    Great Dane
    Great Pyrenees
    Greater Swiss Mountain Dog
    Greenland Dog
    Hovawart
    Karelian Bear Dog
    Komondor
    Kuvasz
    Leonberger
    Mastiff
    Neapolitan Mastiff
    Newfoundland
    Portuguese Water Dog
    Rottweiler
    Group IV (Terriers)
    Airedale Terrier (P)
    American Staffordshire Terrier (P)
    Australian Terrier (P)
    Bedlington Terrier (P)
    Border Terrier (P)
    Bull Terrier (P)
    Cairn Terrier (P)
    Cesky Terrier (P)
    Dandie Dinmont Terrier (P)
    Irish Terrier (P)
    Kerry Blue Terrier (P)
    Lakeland Terrier (P)
    Miniature Bull Terrier (P)
    Smooth Fox Terrier (P)
    Wire Fox Terrier (P)
  • Lee Steeves (0005904)
    Belnan, NS
  • Show Assignments
    General Specials
    Best In Show
    Best Puppy In Show
    Group I (Sporting)
    American Cocker Spaniel
    American Water Spaniel
    Blue Picardy Spaniel
    Brittany Spaniel
    Clumber Spaniel
    English Cocker Spaniel
    English Setter
    English Springer Spaniel
    Field Spaniel
    French Spaniel
    Gordon Setter
    Irish Red & White Setter
    Irish Setter
    Irish Water Spaniel
    Smooth-Haired Vizsla
    Spinone Italiano
    Sussex Spaniel
    Weimaraner
    Welsh Springer Spaniel
    Wirehaired Vizsla
    Group II (Hounds)
    All breeds in Group
    Best in Group
    Group VII (Herding)
    All breeds in Group (P)
    Best in Group (P)
Junior Handling (Conformation) (183661)
Dec

27

Indoor
2018-12-27 00:00:01 2018-12-27 11:59:59 America/Toronto - Junior Handling (Conformation) (183661) Indoor Junior Handling (Conformation) administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Classic Show Services
P.O. Box 100
Fort Langley ,BC ,V1M 2R4
sandik@classicshowservices.ca
(604) 845-9510
Junior Handling (Conformation) (183662)
Dec

28

Indoor
2018-12-28 00:00:01 2018-12-28 11:59:59 America/Toronto - Junior Handling (Conformation) (183662) Indoor Junior Handling (Conformation) administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Classic Show Services
P.O. Box 100
Fort Langley ,BC ,V1M 2R4
sandik@classicshowservices.ca
(604) 845-9510
Junior Handling (Conformation) (183663)
Dec

29

Indoor
2018-12-29 00:00:01 2018-12-29 11:59:59 America/Toronto - Junior Handling (Conformation) (183663) Indoor Junior Handling (Conformation) administrator@ckc.ca
Event Secretary:
Classic Show Services
P.O. Box 100
Fort Langley ,BC ,V1M 2R4
sandik@classicshowservices.ca
(604) 845-9510